skip to Main Content

Teklif İste

  Adınız yada Firma Adı (gerekli)

  Epostanız (gerekli)

  İrtibat Numaranız (gerekli)

  Teklif alma istediğiniz konu

  Lütfen istediğiniz teklifi kısaca tanımlayın

  0332 353 00 05 bilgi@eradanismanlik.com

  Uzun süredir hazırlık aşamasında olan ISO 45001 standardı sonunda yayınlandı. Peki nedir bu standart? ISO 45001; ISO tarafından hazırlanan iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistem standardı. Günümüzde bildiğimiz ağız alışkanlığımızın olduğu OHSAS 18001 standardının yerine bu standart yayınlandı.

  Pek çoğunuzun mevcut standart varken neden yeni bir numara ile başka standardın yayınlandığı sorusunu sorduğunu düşünüyorum. Bunun temel sebebi şudur. OHSAS kelime manası ile; “Occupational health and safety assesment” yani “İş sağlığı ve güvenliği” demektir. OHSAS standardı İngiltere Standart Kurumu tarafından hazırlanmış ve ISO tarafından kabul edilmiş bir standarttır. Ancak ISO kendisi tarafından ve birçok ülke tarafından ortak hazırlanmış bir iş sağlığı ve güvenliği standardı ihtiyacına yönelik talepler olması ve yeni revizyon ISO 9001:2015 madde yapısına uygun ve bu yönetim sistemleriyle entegre olabilmesi için ISO 45001 standardını oluşturmuş ve yayınlamıştır. ISO 45001 standardı ile iş yerlerinde zorunlu politikalar, hedefler ve prosesler geliştirilerek, iş sağlığı ve güvenliği seviyesinin arttırılması hedefleniyor.

  Yeni standartta yapılan ana değişiklik, yönetimin süreçleri sahiplenmesi ve liderlik yapması yönünde tasarlanmış. ISO 45001:2018’de tedarikçiler ile alt işverenlerin de iş sağlığı ve güvenliği şartları detaylı olarak ele alınmış. OHSAS 18001 tehlike odaklı, ISO 45001 ise risklerin tespit edilmesi ve yönetilmesi konusunda hazırlanmıştır. ISO 45001:2018’de risk, çalışan, işyeri gibi tanımlarda köklü değişiklikler yapılırken; takip, ölçüm, etki, iş güvenliği süreç ve performansı gibi yeni tanımlar eklenmiş.

  Back To Top