skip to Main Content

Teklif İste

  Adınız yada Firma Adı (gerekli)

  Epostanız (gerekli)

  İrtibat Numaranız (gerekli)

  Teklif alma istediğiniz konu

  Lütfen istediğiniz teklifi kısaca tanımlayın

  0332 353 00 05 bilgi@eradanismanlik.com

  Günümüzde yönetim sistemleri veya ürün belgelendirmesi yapıldığında en çok akla gelen ve sorulan sorulardan birisi yapılan belgelendirmenin akreditelimi yani uluslararası geçerli mi değil mi olduğudur. Peki nedir bu akreditasyon dediğimiz kavram?

  Akreditasyon dilimize Fransızcadan girmiş olan, Türk Dil Kurumundaki sade kelime anlamı ile “denklik” demektir. Yani gerçekleştirilen hizmetin geçerliliğinin heryerde denk olmasıdır. Bu kavram standardizasyon dilinde en önemli kelimelerdendir.

  Akreditasyon sisteminin temelini IAF dediğimiz İsviçrenin Cenevre Şehrinde merkezi olan kurum sağlamaktadır. IAF; her ülkede çoğunlukla bir, bazende daha fazla temsilci kuruluşlar belirleyerek akreditasyon çemberini oluşturmaktadır. Hali hazırda 67 ülkede temsilcisi bulunmaktadır. Türkiye’de bu temsil yetkisi 2002 yılında Türkak kurumuna verilmiştir. Bunun dışında tüm dünyada popüler olan 1990’lı yıllarda atanmış olan kurumlar şunlardır; IAS ( Amerika ), UKAS ( İngiltere ), JAS-ANZ ( Avusturalya ), DAKKS ( Almanya ), ANAB ( Amerika ) vb.

  Firmalar olarak aldığınız sertifikaların uluslararası geçerli olup olmadığını mutlaka sorgulamanız gerekmektedir. Çünkü eğer akredite değilse yapmış olduğunuz sertifika işlemi geçerli değildir. Özetleyecek olursak belgeniz bir şekilde IAF kurumuna kadar ulaşabiliyorsa hiç endişelenmeyin belgeniz akreditelidir.

  Back To Top